Ładowanie

Znajdź potencjał swojego miasta

Miasta, takie jak Warszawa, Wrocław, Kraków czy Gdańsk, mają swoją historię. Przyciągają niemalże wrodzonym magnetyzmem. Ich przyszłość, ta związana z promocją, jest usłana mimowolnymi sukcesami. Zupełnie inaczej jest przypadku zdecydowanej większości miast i gmin w Polsce. Problem nie polega na strategiach promocji, jest on usadowiony znacznie głębiej. Jak zidentyfikować potencjał miasta i zmienić fi lozofię promocji naszej miejscowości?

Dlaczego tak wiele miast w Polsce ma problemy z efektywną promocją i bezkosztowym zaistnieniem w mediach? Co jest nie tak z działaniami promocyjnymi gminy czy miasta? Przecież środki finansowe wydatkowane na przygotowanie dokumentów kierunkowych związanych z działaniami promocyjnymi są niemałe, a więc realizacja zapisów tych dokumentów powinna przynosić efekty. Coś jednak nie funkcjonuje dobrze i zamiast koncepcji promocyjnej mamy do czynienia z pojedynczymi działaniami. Bez efektów, bez wyraźnego zainteresowania mieszkańców, bez tak potrzebnej obecności w mediach.

DIAGNOZA

Strategie promocji dla poszczególnych miast i powiatów planowane są zazwyczaj w perspektywie 10 lat. Duża część dokumentów zawiera niestety odtwórcze elementy diagnozy społecznej. Przepisywane są dane statystyczne, rozpisane do niebotycznych rozmiarów zostają obszary socjologiczno-demograficzno- geograficzne gminy. Później, w sposób szczegółowy i (niestety znowu) odtwórczo opisywane jest zaplecze gminy – począwszy od obiektów użyteczności publicznej po cele i misję danych jednostek organizacyjnych miasta.

Część gmin w trakcie tworzenia tego typu dokumentów wykonuje dodatkowo badania ankietowe wśród mieszkańców, tworząc tym samym obraz oczekiwań i sugerowanych kierunków gminy. Cała kompilacja danych – choć stanowi diagnozę społeczną – nie odpowiada wprost na pytanie, co należy zrobić, aby odpowiednio wypromować miejscowość.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM.

   

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 35  Strona 36  Strona 37  Strona 38  Strona 39

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

pomysł na kampanię

RAFAŁ GUZOWSKI PAŹDZIERNIK 5 (5) 2017

Najlepsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce

Kiedy spadnie pierwszy śnieg, będzie zdecydowanie za późno na organizację jarmarku bożonarodzeniowego. Zanim uruchomimy środki finansowe z budżetu, musimy dokładnie wiedzieć, jaką formułę przybierze to wyjątkowe wydarzenie. Poprzeczka z roku na rok jest coraz wyżej ustawiona. Miasta i gminy zaczynają prześcigać się w pomysłach na urozmaicenie tego rodzaju imprezy.

pomysł na kampanię

DAMAZY GANDURSKI PAŹDZIERNIK 5 (5) 2017

Jarmark świąteczny – zimowa atrakcja nie tylko dla dużych miast

W większości średnich i małych miast Polski utarło się przekonanie, że późną jesienią centrum zapada w sen zimowy i wszelkie ewentualne imprezy przenoszą się do prywatnych klubów lub instytucji kultury. Duże jarmarki świąteczne – ożywiające w grudniu rynki, deptaki i place – jeżeli w ogóle były organizowane, odbywały się jedynie w dużych ośrodkach. W ostatnich kilku latach jednak na organizację podobnych imprez decyduje się coraz więcej średnich i mniejszych miast. Jak pokazuje poniższe case study 70-tysięcznego Gniezna, jest to dobry pomysł na uatrakcyjnienie centrum dla turystów również w początkowo „martwym” okresie zimowym. Z kilku względów – przede wszystkim dużo mniejszego niż w miastach wojewódzkich budżetu, choć stawia on przed urzędnikami organizatorami niemałe wyzwanie.